SCUBA DIVING ( DONANIMLI & TÜPLÜ DALIŞ ) 

SESSİZ DÜNYAYI KEŞFETME FIRSATINIZI DAHA FAZLA ERTELEMEYİN ...

Yıldız Dalıcı Kursları ve Eğitim Dalışları dışında Tecrübeli Dalıcılar için de yılın 10 Aylık Döneminde her hafta farklı bir dalış noktasına organizasyonlar düzenlenmektedir. 

SCUBA DALIŞI yorucu bir spor olmasına karşın 40 dakika yapacağınız bir dalış süresi, zihninizdeki tüm problemlerden uzaklaşmanızı sağladığı gibi sizi her zaman bedenen de formda tutar. Dalışlar sonunda fiziksel yorgunluğa karşı kazanacağnız zihinsel dinlenme sizi yoğun şehir hayatından bir hafta sonu da olsa uzaklaştırarak, dinlendirir.  

Dalışlarımız 4-6'şar kişilik gruplar halinde 2 eğitmen eşliğinde 40'ar dakika sürmektedir. 

En fazla 20 Kişilik Dalıcı Grupları yada 10 Kişilik özel gruplar oluşturularak düzenlediğimiz gezilerde güvenlik kuralları ile dalıcıların eğlenceli bir hafta sonu geçirmesi temel prensibimizdir. 

Tüplü Dalışa Nasıl Başlanır? 
En son ne zaman hayal kurdunuz? Peki, en son ne zaman kurduğunuz bir hayali gerçekleştirmek için çaba sarfettiniz? Sualtının sessiz dünyası size sadece bir adım uzaklıkta. Huzur, macera, eğlence ve keyfi bir arada bulmak isterseniz size sualtının mükemmel dünyasını sunuyoruz. 

İstediğiniz zaman başlayacağınız tüplü dalış kursu ile bu dünyaya girebilirsiniz. Tüm dünyada kabul gören CMAS ve PADI kursları ile sizlerde bu sessiz dünyanın güzellikleri ile tanışabilirsiniz. 

Sualtında olmak nasıl bir duygudur? 
Sualtında olmak, özgür olma duygusudur. Suyun içinde uçma hissini yaşamaktır. Yerçekimsiz benzeri ortamda bulunmak ve 3 düzlemde hareket edebilmektir. Sualtında olmak, gezegenimizin sessiz dünyasını keşfetmektir.

Dalışa ne zaman başlayabilirim? 
Dalış sporuna hemen bugün başlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, bizlere MTM & ERT Sports Group / MTM & ERT Scuba'la başvurmaktır. 

Dalış sporunu öğrenmek zor mudur? 
Aslında bu sporu öğrenmek düşündüğünüzden çok daha kolaydır. Başlangıç kursları akademik bilgi, havuz çalışmaları ve deniz dalışları olarak 3'e ayrılmıştır. Kurs performans bazlı olup siz öğrendikçe ve becerilerinizi geliştirdikçe ilerleme esasına dayanmaktadır. 

Sertifikalı dalıcı olmak ne kadar zaman alır? 
Kurslar performans bazlı olduğu için süre tümüyle kursa katılan kişiye bağlıdır. Performans bazlı olması siz öğrendikçe ve becerilerinizi sergiledikçe kursun ilerlemesidir. Genel olarak, çoğu katılımcı kursu 2 veya 3 haftada bitirmektedir. 

Kursa başlamanın yaşı kaçtır? 
En az 14 yaşında olmak gerekmektedir. Sağlık koşulları izin verdiği sürece üst sınır yoktur. 

Dalışa başlayabilmek için her hangi bir önşart gerekiyor mu? 
En az 14 yaşında olan ve dalışa engel sağlık sorunu olmayan herkes dalış sporuna başlayabilir. 

Dalış kursu sınıflarınız kaç kişiliktir? 
Sınıflarımız maksimum 8 kişiliktir. 

Kurs yeriniz neresidir? 
Kurslarımızı Ankara'daki ofisimizde yapmaktayız. 

Dalış sporunu yapmak için çok iyi bir yüzücü olmam gerekiyor mu? 
Hayır. Yüzme biliyor olmanız ve kendinizi suda rahat hissetmeniz yeterli. 

Dalış sporu pahallı mıdır? 
Bütün hobilerde veya sporlarda olduğu gibi ilgi derecenize göre çok az veya fazla harcayabilirsiniz.. 

Dalışa başlamak için ne tür malzemelere ihtiyacım var? 
Dalışa başlamak için ilk etapta sadece mayonuzu alıp gelebilirsiniz. Tecrübe kazandıktan sonra ve çeşitli markaları denedikten sonra size uygun olan malzemeleri satın alabilirsiniz. 

Dalış malzemeleri çok ağır mı? 
Suyun kaldırma kuvveti sayesinde dalış esnasında malzemelerin ağırlığını hissetmeyiz. 

Dalış sporunda en fazla kaç metreye inilmektedir? 
Sportif dalış limiti 30 metredir. Başlangıç kursunu (PADI veya CMAS) bitirmiş bir kişi max. 18 metreye inebilir. 

Dalış tüpünün içine ne var, oksijen mi? 
Hayır. Tüplerin içinde şu anda solumakta olduğunuz hava vardır. Soluduğumuz hava %21 oksijen.. ve %79 azot içerir. 

Bir tüp ne kadar süre dayanmaktadır? 
Bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Ne kadar derine dalış yapılırsa o kadar fazla hava harcanır. Ayrıca dalıcının tecrübesi ve dalış koşulları da bu süreyi etkiler. 

Havuzda daldığım zaman kulaklarım acıyor. Tüplü dalış yaptığımda da acıyacak mı? 
Kulaklarınızın acıması suyun basıncının kulak zarlarınıza etki yapmasındandır. Dalış kursunda kulaklarınızı ortam basıncına göre eşitlemeyi çok basit bir teknik ile öğreneceksiniz. 

Tüplü dalış tehlikeli midir? 
İstatistikler tüplü dalışın yüzmeden daha güvenli olduğunu göstermektedir. Fakat aynı araba kullanmak gibi öğrenilmesi gereken kurallar vardır. Kuralları izlediğiniz ve limitlerinize uyduğunuz... sürece son derece güvenlidir. 

Sualtında tehlikeli canlılar var mı? 
Sualtı canlıları siz onları rahatsız etmediğiniz sürece size zarar vermezler. 

Gözlük kullanıyorum. Ne yapabilirim? 
Yumuşak lenslerinizi sualtında da kullanabilirsiniz. Ayrıca, maskenizin camlarını gözlük camınız gibi numaralı yapabilirsiniz. Bu konuda dalış merkezimiz size yardımcı olmaktadır.  

Nerede dalabilirim? 
Ülkemiz 3 tarafı denizlerle çevrili olduğu için bu konuda çok şanslıyız. Karadeniz ve Marmara'da kısmen, Ege Ve Akdeniz'de ise bir çok yerde dalış yapmak imkanı vardır. Ayrıca, yurtdışında sualtı cenneti denebilecek bir çok dalış bölgesi vardır. Hem yurtiçi hem de yurtdışı gezileriniz için MTM & ERT Sports / MTM & ERT Scuba Kolu olarak size yardımcı olacağiz.... 

Vurgun yer miyim? 
Dekompresyon hastalığına (halk arasında vurgun olarak bilinir) yakalanmak sanıldığı gibi çok sık rastlanan bir durum değildir. Kurallara uyduğunuz ve limitlerinizi bildiğiniz sürece dekompresyon hastalığı riski çok azdır. 

Kurs sonrası dalış aktivitelerine nasıl devam edebilirim? 
Başlangıç kursunu bitirdikten sonra ileri kurslara devam edebilirsiniz. Bu konuda dalış okulumuz size yol gösterecektir. 

Zıpkınla balık avlanıyor mu? 
Tüplü dalış yaparken zıpkınla balık avlamak etik olarak doğru değildir. Ayrıca kanunlar da tüplü dalışta zıpkınla balık avlamayı yasaklamıştır. 

Klostrofobim var. Dalabilir miyim? 
Kendinizi rahat hissedip hissetmeyeceğinizi deneme dalışlarımıza katılarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca, sualtı düşünüldüğü gibi klostrofobik bir ortam değildir.... 

Dalış için yüksek fiziksel kondisyon gerekiyor mu? 
Dalış yapmak için çok iyi bir yüzücü veya sporcu olmanıza gerek yoktur. Sağlık sorunu olmayan herkes dalış yapabilir.

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!